INFO - Agriturismo Umbria I MORI GELSI - Fattoria Spinola

Vai ai contenuti

Menu principale:

INFO

<
 
>
*UGO PIETRO SPINOLA: Birth. June 29, 1791, Genoa. Eldest of the seven children of Francesco Maria Spinola and Eugenia Pallavicini. Great-great-grand-nephew of Cardinal Giambattista Spinola, iuniore (1695). Other cardinals of the various branches of the Spinola family were (1527); Filippo Spinola (1583); Orazio Spinola (1606); Agustín Spínola (1621); (1626); Giulio Spinola(1666); , seniore (1681); Niccolò Spinola (1715); (1719); Giovanni Battista Spinola (1733); (1759); and Ugo Pietro Spinola (1831).
Education. Collegio dei Protonotari, Rome (doctorate in utroque iuris, both civil and canon law, December 29, 1814).
Priesthood. Ordained, December 23, 1815. Relatore of the S.C. of Good Government and of the S.C. Consistorial, Papal delegate in the cities of Ascoli, 1816; Viterbo; Perugia, 1818; Macerata, 1823 and 1825; and Camerino, 1825. Domestic prelate of His Holiness. Protonotary apostolic supernumerary.
Episcopate. Elected titular archbishop of Tebe, October 2, 1826. Consecrated, November 12, 1826, Rome, by Cardinal Giuseppe Spina. Nuncio in Austria, November 14, 1826.
Cardinalate. Created cardinal and reserved in pectore in the consistory of September 30, 1831; published in the consistory of July 2, 1832; received red hat and the title of S. Martino ai Monti, December 17, 1832. Commisary extraordinary in the legations and legate in Bologna, 1833-1835. Abbot commendatario of Subiaco, 1838-1842. Again, apostolic legate in the province of Bologna, September 15, 1841 until 1843. Pro-datary of His Holiness, April 29, 1844 until his death. Participated in the conclave of 1846, which elected Pope Pius IX. Camerlengo of the Sacred College of Cardinals, 1857 until his death.
Death. January 21, 1858, Rome (1). Exposed and buried in his title.
Bibliography. La Gerarchia Cattolica e la Famiglia Pontificia per l'anno 1876, Roma : Tipografia dei Fratelli Monaldi, 1875, p. 118; Ritzler, Remigium, and Pirminum Sefrin. Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi. Volumen VII (1800-1846). Patavii : Typis et Sumptibus Domus Editorialis "Il Messaggero di S. Antonio" apud Basilicam S. Antonii, 1968, pp. 25-26, 43 and 365; Squicciarini, Donato. Nunzi apostolici a Vienna. Città del Vaticano : Libreria Editrice Vaticana, 1998, pp. 201-203; Weber, Christoph and Becker, Michael. Genealogien zur Papstgeschichte. 6 v. Stuttgart : Anton Hiersemann, 1999-2002. (Päpste und Papsttum, Bd. 29, 1-6), II, 921.
(1) This is according to Ritzler, Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, VII, 26; La Gerarchia Cattolica per l'anno 1876, p. 118, indicates that he died on January 23, 1858; Squicciarini, Nunzi apostolici a Vienna, 202, says that he died on January 24, 1858.
For more information:

Fondazione Spinola - Genova


Fondazione Spinola - Facebook

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Torna ai contenuti | Torna al menu